24 березня делегати VII з’їзду Федерації профспілок України обрали Голову ФПУ.

На наступний 5-річний термін шляхом таємного голосування серед п’яти претендентів більшістю голосів обрано ОСОВОГО Григорія Васильовича.

За нього віддали голоси 308 делегатів.

СПО об'єднань профспілок висловлює крайню стурбованість членів профспілок, профспілкових організацій щодо стану переговорів з укладення Генеральної угоди на новий строк та вважає за необхідне довести до відома широкого загалу профспілкову позицію.

Затяжні переговори з укладення Генеральної угоди на 2013-2015 роки, що розпочалися ще у 2012 році не мали позитивного результату, були визнані завершеними й наприкінці лютого 2015 року розпочато нові - з укладення Генеральної угоди на 2015-2017 роки.

Кропітка робота Спільної робочої комісії для ведення колективних переговорів і підготовки проекту Генеральної угоди на новий строк протягом 2015 року дозволила сформувати проект Угоди з узгоджених положень та таблицю розбіжностей до нього.

Принципові для профспілок питання не дозволяли укласти Генеральну угоду ще в 2015 році, крім того ці ж питання стали й причиною вступу СПО об'єднань профспілок в колективний трудовий спір (конфлікт) з Кабінетом Міністрів України.

Проте як в рамках колективних переговорів, так і під час консультацій керівництва сторін соціального діалогу, а також під час примирних процедур в колективному трудовому спорі не вдалося досягти домовленостей з таких питань:

- зростання розміру мінімальної заробітної плати;

-   скорочення грошового розриву між посадовим окладом (тарифною ставкою) працівника 1 тарифного розряду ЄТС та мінімальною заробітною платою.

Крім цього, запропонована Стороною роботодавців умова для зростання мінімальної заробітної плати - скасування прямої залежності ставки першого тарифного розряду від показників мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму, фактично призвела до блокування колективних переговорів, оскільки прийняття профспілками такої пропозиції призведе до значного зниження рівня оплати праці працівників.

Враховуючи вищевикладене, профспілкова спільнота категорично відкидає можливість укласти Генеральну угоду на запропонованих іншими сторонами умовах.

Профспілки переконані, що у демократичній країні труднощі кризи й реформ повинні спиратися на чітко визначену і зрозумілу державну політику щодо запровадження справедливої оплати праці українців, яка має, нарешті, викорінити бідність серед працюючих, динамічно скорочувати розрив в зарплатах порівняно із сусідніми європейськими країнами, а також забезпечувати високий платоспроможний попит населення на вітчизняну продукцію, що є головним у подоланні кризи економіки та боротьбі з безробіттям.

Порушуючи гарантії та вимоги Конституції й законів України, міжнародного та європейського законодавства протягом усіх років незалежності, в Україні не тільки не вирішується питання повернення працівникам затриманої заробітної плати, а навпаки, обсяг зарплатних боргів продовжує зростати. 

За офіційними даними протягом січня-листопада 2015 року обсяг зарплатних боргів збільшився в півтора рази і станом на 01.12.2015 становив 2010,9 млн. грн., з яких 70,8% або 1423,1 млн. грн. складали борги економічно активних підприємств. 

При цьому, внаслідок масштабної інфляції, небувалого підвищення цін та житлово-комунальних тарифів, девальвації гривні, відбувається стрімке знецінення трудових доходів, що призвело до падіння реальної заробітної плати у січні-листопаді 2015 року до 78,9% (по відношенню до того ж періоду 2014 року) та поглиблення злиденності працівників і членів їх сімей. 

Президент України 31 грудня 2015 року підписав прийнятий Парламентом Закон України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 р. № 928-VIII, який офіційно оприлюднено на сторінках газет «Голос України» від 31.12.2015 № 250 та «Урядовий кур'єр» від 05.01.2016 № 1.

Згідно з абзацом третім п. 2 ст. 77 Бюджетного кодексу України місцеві ради у двотижневий строк з дня офіційного опублікування закону про Державний бюджет України мають привести обсяги міжбюджетних трансфертів у відповідність із законом про Державний бюджет України.

Виходить на фінішну пряму процес формування місцевих бюджетів на 2016 рік. При цьому буде враховано Закон України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», а також закони, прийняті наприкінці грудня 2015 року «під бюджет».

Головам профкомів первинних профспілкових організацій

Шановні колегі!

В умовах поглиблення соціально-економічної кризи в Україні, зростання інфляції і значного падіння життєвого рівня населення, особливої ваги набуває журналістське слово, яке правдиво та виважено висвітлює діяльність ФПУ, її членських організацій, загострює проблеми та пропонує кращий досвід для їхнього вирішення в первинних профспілкових організаціях.

Сьогодні газета Федерації профспілок України - «Профспілкові вісті», як центральне соціальне видання веде безкомпромісну боротьбу на своїх сторінках за збереження трудових колективів підприємств і організацій в умовах економічної та фінансової нестабільності, активно відстоює соціально-економічні і трудові права та інтереси працівників, права профспілок.

ЗАЯВА

Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок у зв'язку з прийняттям Верховною Радою України  у першому читанні за основу проекту Трудового кодексу України (реестр. № 1658)

Професійні спілки України звертаються до парламентських фракцій і позафракційних народних депутатів України, до комітетів Верховної Ради України із закликом проявити свою відповідальність перед мільйонами працівників підприємств, установ, організацій різних галузей економіки, які своею повсякденною працею забезпечують життєдіяльність країни. Український працівник заслуговує на високий європейський рівень життя та надійний захист своїх трудових та соціально-економічних прав. Їх збереження і розвиток у новій Трудовій Конституції залежить саме від вас.

2015 рік увійде в пам'ять українців як рік виборів і політики тотальної економії держави на власних громадянах. Пригадуєте, як уряд з легкої руки відмовився від новорічних подарунків дітям за кошти Фонду соціального страхування? А скільки українців цього річ не мали змоги оздоровити себе та власних дітей за рахунок коштів Фонду соцстраху? Хоча плату за ці послуги люди здійснили повністю, відраховуючи немалі відсотки від своїх зарплат до Соцстраху, пояснює заступник Голови ФПУ Володимир Саєнко.

Виявляється, цього року жодної гривні, старанно сплаченої до Фонду, не було витрачено на санаторно-курортне лікування. Спочатку прикривалися економічною кризою, потім АТО, далі реформами, але зрушень так і не відбулося. Хоча ще у 2014 році на путівки до санаторно-курортних закладів пішло 1,1 млрд. грн. За словами Володимира Саєнка, це дало змогу покращити здоров’я приблизно 180  тис. українцям. На противагу їм у 2015 році жодна застрахована особа не оздоровилася за кошти Соцстраху. 

Та й кількість закладів, де можна було б зробити це якісно, суттєво зменшилась. Так, 55 санаторіїв-профілакторіїв призупинили свою діяльність, 43 заклади зробили це тимчасово, 12 – взагалі ліквідовано, а більше 1 тис. висококваліфікованих медичних працівників опинилися на вулиці.

Шановні колеги!

Після тривалих акцій протесту відбулись численні офіційні та неофіційні перемовини профспілкових лідерів з представниками парламентських партій і не тільки.

Підсумковою була зустріч Голови ВРУ Гройсмана та керівників фракцій з профспілковою делегацією, на якій домовлено, що на голосування (вірогідніше за все 18 червня) будуть внесені законопроекти щодо:

- індексації зарплат і пенсій;

- перегляду до зменшення тарифу на газ для населення (рента);

- зняття податку з пенсій;

- відновлення оздоровлення дітей і санкуру працівникам.

ПРОФЕСІЙНА СПІЛКА ПРАЦІВНИКІВ ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНА
ПРЕЗИДІЯ ЦЕНТРАЛЬНОГО КОМІТЕТУ

П О С Т А Н О В А

15.01.2015 р.                                                                                                                              Пр. № 9-1

Київ

Про дії Профспілки у зв'язку з відсутністю
у Держбюджеті України на 2015 рік видатків
на вугледобувні підприємства галузі та невиконанням
вимог по галузевому колективному трудовому спору


Заслухавши інформацію голови Профспілки Турманова В.І. про параметри виділення бюджетних коштів підприємствам вугільної промисловості зазначених у Законі України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» та інших пов'язаних з цим законом нормативних актах, а також повідомлення голів територіальних і первинних організацій профспілки про ситуацію в трудових колективах, Президія ЦК профспілки констатує, що прийнятий бюджет призведе до припинення роботи підприємств галузі та незаконної відміни більшості соціальних норм і гарантій для шахтарів.

Питання щодо соціально-економічних ризиків, пов’язаних з реалізацією Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, в тому числі гармонізації національного законодавства у сфері державних закупівель з європейським правом, а також визначення покрокових дій соціальних партнерів на шляху до євроінтеграції стали за ініціативи Федерації профспілок України предметом обговорення 28 серпня ц.р. з представниками Мінекономрозвитку та наукових організацій.
Відкриваючи захід, В’ячеслав Цимбал – директор департаменту європейської інтеграції Мінекономрозвитку зазначив, що Мінекономрозвитку відкрито до соціального діалогу та сподівається на допомогу профспілок у реалізації Угоди. Наразі ж підготовлено проект Програми імплементації Угоди, який незабаром буде розміщено на сайті міністерства.

В.о. Голови Національної тристоронньої соціально-економічної ради, в.о. Голови Федерації профспілок України Григорій Осовий дав інтерв'ю сайту Національної ради, у якому розповів про своє бачення останніх подій в країні, позицію профспілок щодо вимог Міжнародного валютного фонду, напрями вдосконалення системи соціального діалогу в Україні, а також про плани відновлення Будинку профспілок.
- Григорію Васильовичу, як Ви оцінюєте події, які відбулися в країні останнім часом? Відомо, що Федерація профспілок відігравала достатньо серйозну роль у протестах.
- Події, які відбулися в країні, ще раз засвідчили, що в Україні є громадянське суспільство і народ України є джерелом влади не лише юридично, але й справді готовий відстоювати це право, вимагати від влади виконання обов’язків перед людьми.
Саме непродумані безвідповідальні дії влади призвели до того, що десятки тисяч людей вийшли на Майдан, протестуючи проти зміни курсу на євроінтеграцію. Адже зовнішньополітичний курс України був чітко визначений законом «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики», але раптом Уряд звернув з цього шляху. Звичайно, люди зажадали отримати від влади пояснення.
Звичайно, у протестах брали участь в тому числі і члени профспілок, і Федерація профспілок України також не залишилися осторонь. Розуміючи обставини, а також реагуючи на звернення наших членських організацій, ми надавали протестувальникам можливість перебування у Будинку профспілок для обігріву, харчування, отримання медичної допомоги тощо.
«МИ СТАЛИ КРАЇНОЮ-СОБЕСОМ»